×

Notice

Simple Image Gallery Notice: Joomla's /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Studia drugiego stopnia stacjonarne trwają 4 semestry.

Liczba godzin zajęć wynosi 800.
Liczba punktów ECTS wynosi 121.

Studia kulturoznawcze drugiego stopnia są przeznaczone dla absolwentów kierunków z obszaru nauk humanistycznych lub społecznych studiów licencjackich. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do samodzielnego uczestnictwa w rozmaitych formach działalności kulturalnej.

Oprócz uzyskania rozszerzonej wiedzy z zakresu: antropologii kultury, filozofii kultury, teoria sztuki, metod badań kulturoznawczych, metod badań terenowych i rynku kultury, interpretacji tekstów kultury, studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i praktycznych umiejętności na jednej z czterech specjalizacji:

Rekrutacja w roku akademickim 2022/2023 będą odbywać się na następujące specjalizacje:

  • Komunikowanie w mediach cyfrowych
  • Filmoznawstwo
  • Krytyka sztuki

W roku akademickim 2022/2023 nie przewidujemy naboru na specjalizację Kultura Podlasia.


Oferta specjalizacyjna wynika z kilku uwarunkowań:

Po pierwsze ze specyfiki interdyscyplinarnych badań prowadzonych przez białostockie środowisko kulturoznawcze.

Po drugie – proponowane specjalizacje wpisują się, jak zakładamy, w potrzeby lokalnego rynku pracy.

Po trzecie studenci w ramach studiów poznają warsztat krytyka sztuki, a także najnowsze trendy w sztuce współczesnej i system instytucji sztuki wraz ze mechanizmami jego funkcjonowania.

Absolwent jest przygotowany do aktywnego i samodzielnego wykonywania pracy w instytucjach i organizacjach związanych z kulturą.

Ponadto ma wpojone nawyki kształcenia ustawicznego i rozwoju zawodowego i jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).

Program studiów opiera się na 3 składnikach:

  • przedmioty ogólne,
  • kierunkowe i
  • specjalizacyjne

Przedmioty ogólne: Ochrona własności intelektualnej, Język obcy, Technologia informacyjna, Specjalistyczny warsztat językowy

Przedmioty kierunkowe: Filozofia kultury, Teoria sztuki, Metody badań kulturoznawczych, Antropologia mediów, Metody badań terenowych i rynku kultury, Antropologia kultury, Antropologia codzienności, Antropologiczne problemy w literaturze, Interpretacja tekstów kultury, konwersatoria do wyboru, objazdy naukowe

 

Przedmioty specjalizacyjne:

Komunikowanie w mediach cyfrowych: Sztuki wizualne i performatywne, Marketing internetowy, Komunikacja społeczna, Reklama w mediach cyfrowych, Filozofia nowych mediów, Public relations w mediach cyfrowych *, Zachowania komunikacyjne w nowych mediach, Film i fotografia w mediach cyfrowych, Kreatywne pisanie/Dziennikarstwo internetowe

 

Krytyka sztuki: Metody badań sztuk wizualnych, Historia sztuki XX wieku, Współczesne instytucje sztuki i rynek sztuki, Interpretacja dzieła sztuki – warsztaty krytyczne cz. I-III, Problemy sztuki najnowszej, Krytyka sztuki w XX i XXI w., Organizacja i promocja wydarzeń artystycznych, Antropologia sztuki

 

FilmoznawstwoMedia mobilne i social media w kulturze *, Przegląd teorii filmowych, Historia filmu polskiego, Historia filmu powszechnego, Teoria telewizji, Dźwięk i muzyka w filmie, Zagadnienia filmu współczesnego, Intermedialne projekty kulturalne

 

Czego nauczysz się podczas studiów

 

KOMUNIKOWANIE W MEDIACH CYFROWYCH

 Specjalizacja – mając charakter uniwersytecki – daje studentkom i studentom wiedzę, kompetencje i umiejętności, dzięki którym będą oni w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Absolwenci są przygotowywani do pracy przede wszystkim w instytucjach reprezentujących przemysł kreatywny – w redakcjach portali internetowych, agencjach marketingowych, agencjach reklamowych i PR, w działach promocji instytucji kultury, a także w działach promocji rożnego rodzaju podmiotów biznesowych.

FILMOZNAWSTWO

 Absolwentka/absolwent specjalizacji powinien znać i rozumieć specyfikę współczesnej kultury audiowizualnej, w zakres której wchodzi film oraz nowoczesne media i technologie cyfrowe. Celem kształcenia na specjalizacji filmoznawstwo–medioznawstwo jest wyedukowanie przyszłych krytyków filmowych,  dziennikarzy filmowych i telewizyjnych zajmujących się problematyką filmową, a także nauczycieli specjalizujących się w problematyce filmowej i medioznawczej. Absolwent/absolwentka po ukończeniu studiów będzie świadomy znaczenia nowych mediów w kulturze i ich wpływu na rzeczywistość społeczną, będzie również potrafił tę wiedzę wykorzystać w rozważaniach analitycznych i działaniu praktycznym.

KRYTYKA SZTUKI: Studia mają dać przede wszystkim kompetencje językowe – czyli umiejętność sprawnego pisania o sztuce, a tym samym umiejętność pisania jako taką, co dzisiaj jest rzadką umiejętnością na rynku pracy. Ze względu na kompetencje językowe absolwenci tej specjalności będą mogli pracować w coraz dynamiczniej rozwijającej się sferze mediów elektronicznych. Studia dają także podstawę do zawodowego zajmowania się sztuką współczesną w tradycyjnych środkach masowego komunikowania, a także w takich instytucjach, jak galerie, muzea, domy kultury, pozwalając na uprawianie zawodu dziennikarza – specjalisty od kultury artystycznej, głównie sztuk wizualnych – jak również organizatora i animatora życia artystycznego.


Czym możesz się zajmować po danych studiach

Absolwent specjalizacji Komunikowanie w mediach cyfrowych dzięki wiedzy uzyskanej w trakcie studiów, będzie predestynowany do pracy w instytucjach związanych ze sferą biznesu, a także z instytucjach zarządzających dorobkiem kultury – w placówkach kulturalnych czy w odpowiednich działach zajmujących się kulturą organów administracji rządowej i samorządowej.

Absolwent specjalizacji krytyka sztuki zostaje przygotowany do zawodowego zajmowania się sztuką współczesną w tradycyjnych środkach masowego komunikowania, a także w takich instytucjach, jak galerie, muzea, domy kultury, pozwalając na uprawianie zawodu dziennikarza – specjalisty od kultury artystycznej, głównie sztuk wizualnych – jak również organizatora i animatora życia artystycznego.

Po ukończeniu kształcenia na specjalizacji Filmoznawstwo student będzie posiadał pogłębioną wiedzę z zakresu historii filmu polskiego i powszechnego, jego teorii i analizy. Wyposażony zostanie również w podstawy warsztatu krytyka filmowego, a także przyswoi rozległe i uporządkowane wiadomości na temat związków filmu z innymi mediami oraz innymi dziedzinami sztuki. Oprócz wiedzy teoretycznej, student zdobędzie umiejętności praktyczne, dzięki uczestnictwu w warsztatach i projekcjach filmowych.

 

 

BACHELOR'S DEGREE

          MASTER'S DEGREE

 

 T2

MEDIA
AND COMMUNICATION

      

T3

ADVERTISING
AND PUBLIC RELATIONS

           

T1

CULTURAL TOURISM

                
      

T4

COMMUNICATION
IN DIGITAL MEDIA

 
   

T6

FILM AND MEDIA
STUDIES

           

T5

CULTURE OF PODLASIE

 


 

    

  50 / 50

            
 
 
50 SHADES OF CULTURAL STUDIES
50 YEARS OF PHILOLOGICAL FACULTY UWB