IMG 3352aaaa

  

Jest historykiem literatury i kultury polskiej pierwszej połowy XX wieku. Zajmuje się literaturą i krytyką  na tle przemian kulturowych w okresach modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego. Doktoryzowała się na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a habilitację uzyskała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Jest członkiem Oddziału Białostockiego PTK.

    Nauczyciel akademicki z dużym doświadczeniem: prowadzi wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, seminaria dla studentów polonistyki i kulturoznawstwa, wypromowała kilkudziesięciu magistrów. Jest współorganizatorką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla młodzieży spoza kraju. Członkini jury Olimpiady na Białorusi, Łotwie i na zawodach centralnych w Polsce. Była członkinią jury Konkursu o Nagrodę im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą pracę magisterską w zakresie literaturoznawstwa (2011, 2012). Udziela się w popularyzowaniu literatury i kultury polskiej za naszą wschodnią granicą. Na wniosek Ministra Edukacji Narodowej została wyróżniona Srebrnym Krzyżem  „za zasługi w rozwijaniu i propagowaniu polskiej kultury literackiej” (2012).

     Brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym: Polska i ukraińska proza kobieca okresu międzywojennego  - perspektywa modernizmu (środkowo)europejskiego (IBL PAN; 2014- 2016). W ramach programu Erasmus prowadziła wykłady na uniwersytetach w Wilnie i Rydze (2012,2013,2017). Uczestniczyła w kilkunastu konferencjach międzynarodowych na temat różnorodności kulturowej pogranicza.

    Napisała kilkadziesiąt artykułów, redagowała tomy zbiorowe (m. in. Kultura międzywojennego Wilna). Jest autorką czterech książek: Spór z tradycją romantyczną. O działalności pisarskiej Adolfa Nowaczyńskiego; Drogi własne. O twórczości młodopolskiej Artura Górskiego; Śladami tradycji. Szkice o twórcach Młodej Polski i Dwudziestolecia; Przez kresy. Literackie peregrynacje od mitu do rzeczywistości.