dr hab. szt. Marzanna Morozewicz, prof. UwB

EW22

Zajmuje się twórczością artystyczną w obszarze sztuk wizualnych: malarstwa (obrazy, obiekty malarskie), tkaniny, rysunku i fotografii. W swojej pracy podkreśla znaczenie płci artysty i uznaje ją za główny wyznacznik wszelkiej twórczości artystycznej. Szczególnie zajmuje się analizą ekspresji kobiecości w sztuce współczesnej. Twórczość własną opiera na rozumieniu kobiecości jako doświadczenia wewnętrznego. Centralną kategorią tego doświadczenia stają się emocje, intymny świat wewnętrzny, a także świat zewnętrzny, który odbierany jest sensualnie.

Wybrane wystawy indywidualne

• MARTWE NATURY, Galeria Arsenał, Białystok 2008  /katalog/
  • WIDOK ZAPOŻYCZONY, Galeria Biała, Lublin 2011/2012 /katalog/
  • TU I TERAZ, Galeria Sleńdzińskich, Białystok 2017 /katalog/
  • MARTWE NATURY, Białoruski Państwowy Uniwersytet, Katedra Dizajnu, Mińsk 2017
  • OBRAZY, Galeria Nowe Skrzydło, Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2017

Wybrane wystawy zbiorowe

• W CO GRAJĄ POLACY?, Muzeum Nationale de Arta Contemporana, Bukareszt 2008
  • P-ART, Open Art Galerie, Munsterland Festival Part 4, Borken (Niemcy) 2008
  • POLKA PALACE, Galeria Arsenal, Białystok 2008
  • ZAKAMARKI, BWA Galeria Sanocka, Sanok 2009 /katalog/
  • ZAPACH KOBIETY, Galeria im. Sleńdzińskich, Białystok 2012  /katalog/
  • MECHANICZNE OKO, Galeria Zajezdnia, Lublin 2013
  • PAMIĘĆ. REJESTRY I TERYTORIA, Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków 2013 /2014 /katalog/
  • OGRODY, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015
  • BIAŁA TRANSFORMACJA 1985-2015, Galeria Biała, Lublin 2015
  • NOWE ILUSTRACJE, Galeria Arsenał, Białystok 2016 /katalog/
  • DADA TAK? TAK!, Galeria Biała, Lublin 2016
  • I…, Galeria Forum, Wydział Sztuk Pięknych UMK, Toruń 2017/2018

Laureatka Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku na 2018 rok, przyznawanego twórcom profesjonalnym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami (stypendium zostało przyznane na realizację projektu fotograficznego pt. STĄPANIE).

Autorska strona:  http://www.mamo.art.pl/

Publikacje:

Książki współredagowane

Autobiografizm w kulturze współczesnej, (red.) Katarzyna Citko, Marzanna Morozewicz, Trans Humana, Białystok 2012.

Artykuły

Biennale Sztuki w Wenecji. Od idei sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa, w: Warto zapytać o kulturę 4: Obraz, Media, Dialog, (red.) Zbigniew Fałtynowicz, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów, Białystok – Sejny 2010.

Ekspresja kobiecości w sztuce, w: Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?, (red.) Magdalena Godlewska, Wydawnictwo Galerii Arsenał w Białymstoku, Białystok 2010.

Autobiografizm w sztuce kobiet, w: Autobiografizm w kulturze współczesnej, (red.) K. Citko, M. Morozewicz, Trans Humana, Białystok 2012.

Nobilitacja codzienności w sztuce kobiet, w: Twórczość codzienna jako aktywność całożyciowa człowieka, (red.) Janina Uszyńska-Jarmoc, Beata Kunat, Trans Humana, Białystok 2015.

Prowadzone przedmioty nauczania:

Sztuka współczesna - wybrane zagadnienia, Sztuka nowoczesna, Podstawy wiedzy o sztuce, Kultura plastyczna, Formy ekspresji plastycznej, Arteterapia, Arteterapia w edukacji, Sztuki plastyczne w terapii.